tła do fotografii produktowej, Mag Bee Fotografia

Tła do fotografii produktowej

Tła w fotografii produktowej odgrywają niebagatelną rolę. Żeby stworzyć spójną scenografię, pasującą idealnie do fotografowanego przedmiotu, często tła wykonuję samodzielnie.

Malarskie podobrazia

Wykorzystuję do tego między innymi podobrazia malarskie. Są lekkie i dostępne w różnych wymiarach. Do wykonania wzoru na tego typu tłach stosuję farby temperowe.

Poniżej kilka przykładów zdjęć wykonanych z użyciem takich teł:

Sklejki i płyty pilśniowe

Jako bazę, na której ustawiam scenografię, używam sztywnych płyt, typu sklejka i płyta pilśniowa. W tym wypadku korzystam z farb kredowych, ponieważ mogę je stosować także do malowania innych tworzyw, np. desek do serwowania, wikliny, mebli.

Farby kredowe mają piękną kolorystykę i idealnie matowe wykończenie. Jeśli chcemy je wykorzystywać jako bazę i wiemy, że będziemy stosować wodę, kawę, herbatę czy farbujące produkty, np. warzywa, warto taką płytę zabezpieczyć specjalnym, matowym lakierem. Efekt końcowy jest bardzo zbliżony do teł na podobraziach, ale dzięki sztywności sklejki, mogę na niej łatwo ustawiać fotografowaną scenę, zupełnie jak na stole. Oto zdjęcia ze sztywnymi tłami fotograficznymi pomalowanymi farbami kredowymi:

Drewniane deski

Buduję także tła z desek. Zbijam deski boazeryjne lub deski tzw. łaty budowlane. Stare deski są na wagę złota! 🙂 Nawet stosując specjalne zabiegi postarzające, nie uzyska się tak pięknego efektu kolorystycznego jak prawdziwe, stare drewno. Oto kilka zdjęć wykonanych na podstawach z desek:

Tła kartonowe

Dobrymi tłami do fotografii produktowej są także tła kartonowe. Dostępna jest spora gama kolorów, ale ich wadą jest nietrwałość. Należy je raczej traktować jako jednorazowe tła. Dość szybko pojawiają się na nich ślady, zagięcia, plamki, które widoczne są na fotografiach i wymagają usunięcia w obróbce. Raczej nadają się jako tło, choć zdarzyło mi się użyć ich również jako bazę do uwiecznianej sceny. Tego typu tła są jednobarwne i ładnie eksponują fotografowane przedmioty. Wprowadzają także spokój do kompozycji, co warto zastosować, gdy na zdjęciu ma być większa ilość produktów lub produkty z wzorami. Oto efekt zastosowania takich teł:

Gotowe tła winylowe

Pojawia się coraz więcej firm oferujących gotowe tła fotograficzne dostosowane do potrzeb fotografów kulinarnych i produktowych. Tła wykonane są na sztywnych płytach winylowych lub zwijanych tworzywach. Korzystam z firmy Creative Backgrounds i gorąco ją polecam.

Dużym ułatwieniem w budowaniu scenografii jest dla mnie znajomość różnych technik artystycznych, które poznałam w czasie studiów (historia sztuki) oraz zdolności manualne. Mam wyczucie kolorów i poczucie estetyki, co również zawdzięczam studiom oraz temu, że zawsze interesowałam się sztuką i dużo jej oglądałam. Obrazy czy rzeźby są dla mnie inspiracją w komponowaniu moich własnych, mini scenografii fotograficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *